menu
QAmmunity.org
Answers by Wisienkas
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Wisienkas
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Wisienkas
Filter
User Wisienkas
Recent activity
All questions
All answers
A water balloon is launched horizontally off a 15 meter high balcony at 12 m/s. a. How long will it be in the air? b. How far from the balcony will it land?
answered
Dec 2, 2024
Physics
high-school
6
votes
153k
views
2/3 of the students in Mrs. Gracie’s class are boys . If there are 27 students in the class, how many of them are girls?
answered
Sep 1, 2024
Mathematics
college
3
votes
156k
views
For a football game, 5,600 tickets were sold. The price for each adult ticket is $27.25, and the price for each childrens ticket is $12.00. The total revenue for the game was $117,311.50. How many children's
answered
Aug 19, 2023
Mathematics
college
3
votes
95.7k
views
The Claims that Darius1 made about him self with what he actually did it?
answered
Aug 13, 2023
History
high-school
9
votes
144k
views
What does a harbinger do? a. foreshadow c. give a sign b. predict d. all of the above
answered
Jul 20, 2023
English
high-school
2
votes
68.8k
views
A card is drawn at random from a standard deck. Determine whether the events are mutually exclusive or not mutually exclusive. Then find each probability (2 or black card).
answered
May 11, 2023
Physics
college
4
votes
219k
views
What do you mean by environmental health?
answered
Nov 29, 2022
Health
high-school
8
votes
62.0k
views
What does "equal protection under the law" mean?
answered
Nov 27, 2022
History
high-school
2
votes
80.8k
views
The equation of the line that goes through the point ( 3 , 4 ) and is parallel to the line 3 x + 4 y = 2 can be written in the form y = m x + b
answered
Oct 22, 2022
Mathematics
college
2
votes
38.0k
views
Please help me out with this!
answered
Oct 21, 2022
Mathematics
college
5
votes
38.5k
views
Which genre of art involves using jarring combinations of elements to suggest dream images?
answered
Sep 29, 2022
Arts
high-school
5
votes
86.2k
views
On a farm, the farmer decides to give pizza to her 18 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $26.28. What is the unit price of each pizza?
answered
Aug 22, 2022
Mathematics
college
5
votes
84.6k
views
I got a new phone and the camera works a lot better :D
answered
Aug 20, 2022
Health
high-school
1
vote
11.4k
views
a right triangle has a hypotenuse of length 2 inches. if one angle is 38°, find the length of each leg
answered
Aug 11, 2022
Mathematics
college
7
votes
21.7k
views
What’s 12 times 12divided by 58 ?
answered
Aug 10, 2022
Mathematics
high-school
13
votes
213k
views
True or False: Magnetism is a force that can't be seen; however, the effects of magnetism can be made visible.
answered
Mar 28, 2022
Biology
college
9
votes
174k
views
Two types of private health insurance are available in the United States: individually purchased policies and insurance provided as one of the benefits of employment. Question 5 options: True False
answered
Jan 11, 2022
Health
college
10
votes
64.1k
views
One evening at a local pizzeria, the following number of toppings were ordered on each large pizza. 3, 0, 1, 1, 2, 5, 4, 3, 1, 0, 0, 1, 1, 2, 2, 3, 6, 4, 3, 2, 0, 2, 1, 3. Determine whether each statement
answered
Aug 16, 2021
Mathematics
college
5
votes
122k
views
All of the following are steps your group should follow to be effective, except: a. Generate creative solutions. b. Select the best solution. c. Take action. d. Get feedback.
answered
Jul 10, 2021
English
high-school
1
vote
75.9k
views
8 and 3/7 - 2 and 4/5
answered
Apr 24, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
38.3k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.1m
questions
10.8m
answers
Search QAmmunity.org