menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
On a farm, the farmer decides to give pizza to her 18 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $26.28. What is the unit price of each pizza?
asked
Aug 18, 2022
84.6k
views
2
votes
On a farm, the farmer decides to give pizza to her 18 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $26.28. What is the unit price of each pizza?
Mathematics
college
TruckDriver
asked
by
TruckDriver
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Answer:
your answer should be 8.76 :D
Explanation:
Wisienkas
answered
Aug 22, 2022
by
Wisienkas
7.9k
points
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 7, 2017
221k
views
on a farm, the farmer decides to give pizza to her 18 ducks as a special treat. she orders 3 pizzas, and the total price is $26.28. what is the unit price of each pizza? $4.38 $8.76 $23.28 $78.84
Lahiru Amarathunge
asked
Nov 7, 2017
by
Lahiru Amarathunge
8.3k
points
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
221k
views
asked
Aug 12, 2019
75.9k
views
On a farm, the farmer decides to give pizza to her 18 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $26.28. What is the unit price of each pizza? 1 $4.38 2 $8.76 3 $23.28 4 $78.
Wasef Anabtawi
asked
Aug 12, 2019
by
Wasef Anabtawi
8.0k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
75.9k
views
asked
Mar 19, 2019
142k
views
On a farm, the farmer decides to give pizza to her 18 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $26.28. What is the unit price of each pizza? (4 points) $4.38 $8.76 $23.28 $78.
Dllhell
asked
Mar 19, 2019
by
Dllhell
8.2k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
142k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org