menu
QAmmunity.org
Answers by Meros
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Meros
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Meros
Filter
User Meros
Recent activity
All questions
All answers
Need help finding the answer.
answered
Oct 26, 2023
Mathematics
high-school
6
votes
46.2k
views
Which communication roadblock is associated with nonverbal gestures such as finger pointing or turning your back while someone is talking? A. Waffling B. acting C. Judging D. Blaming
answered
Jul 29, 2023
Health
high-school
8
votes
88.0k
views
A segment of DNA is known to contain the following base sequence:3' GATACCTTTGTGTAGTCATCTT 5'a) Write the mRNA that would be transcribed from this DNA fragment.b) Circle the starter and the stopper in
answered
Jun 11, 2023
Biology
high-school
4
votes
4.3k
views
If the area of a square shaped rug is 81 in², what is the measurement of ONE SIDE of the rug?
answered
Jun 6, 2023
Mathematics
high-school
4
votes
226k
views
what is the slope of the line that passes through the points (-7,-2) and (-15,-14) write your answer in simplest form
answered
May 21, 2023
Mathematics
high-school
2
votes
77.9k
views
P: x is an even number. If x = 3, then ~p is true or false helpppp
answered
Feb 16, 2023
Mathematics
high-school
10
votes
67.0k
views
How do you address a friend who is your age? A. Tú B. Ustedes C. Usted D. Ella
answered
Dec 10, 2022
Spanish
high-school
4
votes
228k
views
44% Bill needs to build a rectangular sheep pen. The pen must have a perimeter of 24 m. Every half metres of fencing cost him £1.20. a) Work out the cost of fencing used to make the sheep pen. The length
answered
Nov 19, 2022
Mathematics
college
3
votes
199k
views
The more friends a romantic couple shares, the stronger they may perceive their commitment. A. True B. False
answered
Jul 12, 2022
English
high-school
5
votes
218k
views
A 2-kilogram bag of birdseed costs $8.54. What is the unit price?
answered
Jul 10, 2022
Mathematics
college
10
votes
140k
views
A 2-kilogram bag of birdseed costs $8.54. What is the unit price?
answered
Jul 10, 2022
Mathematics
college
10
votes
140k
views
A 2-kilogram bag of birdseed costs $8.54. What is the unit price?
answered
Jul 10, 2022
Mathematics
college
10
votes
140k
views
Select the correct form each drop down menu 1: republics theocracies democracies 2: iran north korea china 3: citizens council guardian council leaders council 4: free elections free speech free press
answered
Jul 4, 2022
History
high-school
4
votes
36.9k
views
What is the answer to this question?
answered
Jun 25, 2022
Business
high-school
2
votes
41.2k
views
❗️❗️❗️please answer fast‼️‼️‼️‼️
answered
May 28, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
179k
views
A poem’s stanza is made of a group of sentences. paragraphs. lines. dashes.
answered
May 24, 2022
English
high-school
3
votes
249
views
Where did the western Slavs settle? A. Germany B. Poland and Spain C. Poland, the Czech Republic, and Slovakia D. France and England
answered
Mar 13, 2022
History
college
5
votes
168k
views
The cost of crawfish is $5.97 per pound. Which equation best represents y, the total cost of x pounds of crawfish?
answered
Dec 13, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
186k
views
A tax year you choose, other than the calendar year, is known as a(n) a. bonus year. b. fiscal year. c. unspecified year. d. arbitrary year.
answered
Oct 25, 2021
Business
middle-school
4
votes
231k
views
A studen factors 10x^2+3x-27 to the following. (2x-3)(5x+9). Which statement about (2x-3)(5x+9) is true?
answered
Oct 23, 2021
Mathematics
college
2
votes
141k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Search QAmmunity.org