menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 2-kilogram bag of birdseed costs $8.54. What is the unit price?
asked
Jul 6, 2022
140k
views
8
votes
A 2-kilogram bag of birdseed costs $8.54. What is the unit price?
Mathematics
college
Amit Parashar
asked
by
Amit Parashar
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
10
votes
Answer:
$8.54÷2 kg = $4.27 for 1 kg of birdseed
Meros
answered
Jul 10, 2022
by
Meros
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 6, 2024
39.9k
views
A birdseed manufacturer wants to mix millet worth 28 cents a kilogram and grain worth 18 cents a kilogram to make 500 kilograms of birdseed worth 24 cents a kilogram. solve the equation ton find out how
Shiran Dror
asked
Mar 6, 2024
by
Shiran Dror
7.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
39.9k
views
asked
Dec 9, 2021
140k
views
A 4-kilogram bag of birdseed costs $12.69. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
Julius Musseau
asked
Dec 9, 2021
by
Julius Musseau
9.1k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
140k
views
asked
Jul 6, 2022
140k
views
A 2-kilogram bag of birdseed costs $8.54. What is the unit price?
Amit Parashar
asked
Jul 6, 2022
by
Amit Parashar
8.5k
points
Mathematics
college
1
answer
8
votes
140k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org