menu
QAmmunity.org
Questions by Yshmarov
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Yshmarov
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Yshmarov
Filter
User Yshmarov
Recent activity
All questions
All answers
a heat engine receives heat from a 2000 k source at a rate of 500 kw, and rejects the waste heat to a medium at 300 k. the net output from the engine is 300 kw. (a) determine the maximum power that could
asked
Sep 3, 2024
Physics
high-school
1
answer
4
votes
28.6k
views
What term is used to refer to the overall focus of a database?
asked
Aug 28, 2024
Computers and Technology
high-school
2
answers
1
vote
212k
views
Bausch and Lomb MF lenses How should you adjust the power for near vision complaints? A) Increase the near power B) Decrease the near power C) Adjust the multifocal design D) Increase the distance power
asked
Aug 27, 2024
Engineering
college
1
answer
3
votes
211k
views
Carpet sells for $2 per square foot and will cost you $312 to recarpet your rectangular room. If your room is 12 feet long, how many feet wide is it?
asked
Aug 22, 2024
Mathematics
college
1
answer
0
votes
14.2k
views
What is the Form of the artwork 'Jacob Wrestling the Angel from the Vienna Genesis'? 1) Illuminated manuscript 2) Sculpture 3) Painting 4) Photography
asked
Jul 23, 2024
Arts
high-school
1
answer
0
votes
124k
views
1/8 + 6/8 help please
asked
Jun 20, 2024
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
168k
views
Visualizations are used to identify: (Check all that apply.) a. Investing activities b. Sources of financing c. Sources of cash d. Sources of customers
asked
Apr 21, 2024
Business
high-school
1
answer
0
votes
134k
views
A Half-Year of Job Losses Employers trimmed jobs in June for the sixth straight month, with the total for the first six months at 438,000 jobs lost by the U.S. economy. The job losses in June were concentrated
asked
Mar 14, 2024
Business
high-school
1
answer
2
votes
85.9k
views
State the conditions necessary for the growth and success of employee empowerment.
asked
Feb 20, 2024
Business
high-school
1
answer
4
votes
58.0k
views
Which of the following rates is the best deal on a box of cereal? options: $3.20 for 20 ounces $4.50 for 25 ounces $5 for 40 ounces $6.50 for 20 ounces
asked
Sep 25, 2023
Mathematics
middle-school
2
answers
12
votes
189k
views
a bicycle normally sells $240. it is now on sale for 25% off. As an employee, Brandon was able to save an extra 10% off the sale price. How much, to the nearest dollar, would Brandon need to pay for the
asked
Aug 12, 2023
Mathematics
college
1
answer
22
votes
58.3k
views
What's one of the main climate change challenges for Pacific Island nations today?
asked
May 9, 2023
Social Studies
college
1
answer
1
vote
147k
views
Blood passes from the vessels into the sinuses in which system?-Bilateral Symmetry-Open circulatory system-Closed circulatory system-Cephalization
asked
May 5, 2023
Biology
high-school
1
answer
5
votes
45.8k
views
Can you please answer it how it is on the paper so I can understand it better.Question 1
asked
Feb 16, 2023
Mathematics
college
1
answer
4
votes
137k
views
8m 56mm change into mm
asked
Dec 15, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
222k
views
Given the equation: 9y + 3x = 30 , what's the y- intercept? Round to the nearest hundredth.
asked
Nov 20, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
19
votes
71.2k
views
Sarah, who is 1.72 m tall, wishes to find the height of a tree. She walks 18.77 m from the base of the tree along the shadow of the tree until her head is in a position where the tip of her shadow exactly
asked
Oct 12, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
69.8k
views
Kurt's pool table is 4 feet wide and 6 feet long. Kurt wants to replace the felt on the pool table. The felt costs $5.00 per square foot. How much would it cost in total to replace the felt on the pool
asked
Aug 26, 2022
Mathematics
college
1
answer
1
vote
98.5k
views
Morgan uses 1/5 of her supply of raisins to make trail mix and 3/10 of her supply to make cookies. If Morgan uses 5 pounds of raisins, how many pounds of raisins are in her supply? O. 5 pounds. O. 8 pounds
asked
May 17, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
172k
views
Drag the missing word into place At the Athenians overtook the Persian Darius Marat Cambyses
asked
Apr 16, 2022
Social Studies
college
1
answer
3
votes
76.8k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org