menu
QAmmunity.org
Questions by Yshmarov
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Yshmarov
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Yshmarov
Filter
User Yshmarov
Recent activity
All questions
All answers
Which of the following rates is the best deal on a box of cereal? options: $3.20 for 20 ounces $4.50 for 25 ounces $5 for 40 ounces $6.50 for 20 ounces
asked
Sep 25, 2023
Mathematics
middle-school
2
answers
12
votes
189k
views
a bicycle normally sells $240. it is now on sale for 25% off. As an employee, Brandon was able to save an extra 10% off the sale price. How much, to the nearest dollar, would Brandon need to pay for the
asked
Aug 12, 2023
Mathematics
college
1
answer
22
votes
58.3k
views
What's one of the main climate change challenges for Pacific Island nations today?
asked
May 9, 2023
Social Studies
college
1
answer
1
vote
147k
views
Blood passes from the vessels into the sinuses in which system?-Bilateral Symmetry-Open circulatory system-Closed circulatory system-Cephalization
asked
May 5, 2023
Biology
high-school
1
answer
5
votes
45.8k
views
Can you please answer it how it is on the paper so I can understand it better.Question 1
asked
Feb 16, 2023
Mathematics
college
1
answer
4
votes
137k
views
8m 56mm change into mm
asked
Dec 15, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
222k
views
Given the equation: 9y + 3x = 30 , what's the y- intercept? Round to the nearest hundredth.
asked
Nov 20, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
19
votes
71.2k
views
Sarah, who is 1.72 m tall, wishes to find the height of a tree. She walks 18.77 m from the base of the tree along the shadow of the tree until her head is in a position where the tip of her shadow exactly
asked
Oct 12, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
69.8k
views
Kurt's pool table is 4 feet wide and 6 feet long. Kurt wants to replace the felt on the pool table. The felt costs $5.00 per square foot. How much would it cost in total to replace the felt on the pool
asked
Aug 26, 2022
Mathematics
college
1
answer
1
vote
98.5k
views
Morgan uses 1/5 of her supply of raisins to make trail mix and 3/10 of her supply to make cookies. If Morgan uses 5 pounds of raisins, how many pounds of raisins are in her supply? O. 5 pounds. O. 8 pounds
asked
May 17, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
172k
views
Drag the missing word into place At the Athenians overtook the Persian Darius Marat Cambyses
asked
Apr 16, 2022
Social Studies
college
1
answer
3
votes
76.8k
views
Someone please help me with B
asked
Mar 28, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
62.7k
views
Compressing a spring increases its a.kinetic energy b.potential energy c.electrical energy d.chemical energy
asked
Mar 19, 2022
Chemistry
college
1
answer
1
vote
44.5k
views
2.Draw a diagram to represent each of these situations. Then write an addition expression that represents the final temperature.
asked
Mar 10, 2022
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
108k
views
Who was Daniel Webster and what did he believe
asked
Feb 20, 2022
History
college
1
answer
11
votes
68.0k
views
The first step in solving 3+7(x-5)=2x+16 is to
asked
Feb 9, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
20
votes
92.7k
views
4x-3-3x=12+2x Find x
asked
Jan 19, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
8
votes
235k
views
2 What was the Protestant Reformation?
asked
Nov 25, 2021
History
college
1
answer
0
votes
40.3k
views
Write 34392.55 in scientific notation
asked
Nov 21, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
24.4k
views
SOMEONE PLZ HELP ME !!! ASAP Solve this problem. 6x > 60
asked
Nov 12, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
11.4k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.3m
questions
6.9m
answers
Search QAmmunity.org