menu
QAmmunity.org
Recent activity by Yshmarov
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Recent activity by Yshmarov
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by Yshmarov
Filter
User Yshmarov
Recent activity
All questions
All answers
What form of polycythemia is usually due to bone marrow cancer which can lead to a hematocrit of 80%?
answered
Oct 19, 2024
Medicine
college
1
answer
234k
views
What is the diffrence between mlk and Abrahm lincon
answered
Sep 13, 2024
History
high-school
1
answer
149k
views
Match these items. match the items in the left column to the items in the right column. 1 . ability to do work 2 . energy in a stretched spring 3 . from steam within the earth 4. the thermodynamic equivalent
answered
Sep 3, 2024
Physics
high-school
2
answers
123k
views
a heat engine receives heat from a 2000 k source at a rate of 500 kw, and rejects the waste heat to a medium at 300 k. the net output from the engine is 300 kw. (a) determine the maximum power that could
asked
Sep 3, 2024
Physics
high-school
1
answer
28.6k
views
What term is used to refer to the overall focus of a database?
asked
Aug 28, 2024
Computers and Technology
high-school
2
answers
212k
views
Bausch and Lomb MF lenses How should you adjust the power for near vision complaints? A) Increase the near power B) Decrease the near power C) Adjust the multifocal design D) Increase the distance power
asked
Aug 27, 2024
Engineering
college
1
answer
211k
views
Carpet sells for $2 per square foot and will cost you $312 to recarpet your rectangular room. If your room is 12 feet long, how many feet wide is it?
asked
Aug 22, 2024
Mathematics
college
1
answer
14.2k
views
What are paracervical blocks commonly used for in parturients? What are the risks associated with paracervical blocks? 1) Pain relief during labor 2) Preventing preterm labor 3) Inducing labor 4) Reducing
answered
Jul 28, 2024
Medicine
college
1
answer
233k
views
What is the Form of the artwork 'Jacob Wrestling the Angel from the Vienna Genesis'? 1) Illuminated manuscript 2) Sculpture 3) Painting 4) Photography
asked
Jul 23, 2024
Arts
high-school
1
answer
124k
views
1/8 + 6/8 help please
asked
Jun 20, 2024
Mathematics
high-school
2
answers
168k
views
Visualizations are used to identify: (Check all that apply.) a. Investing activities b. Sources of financing c. Sources of cash d. Sources of customers
asked
Apr 21, 2024
Business
high-school
1
answer
134k
views
Though Marie Laurencin's artwork was pastel and curvilinear, one reason it is Cubist is its: a) Use of vibrant colors b) Emphasis on realism c) Incorporation of geometric shapes d) Depiction of historical
answered
Apr 15, 2024
Arts
high-school
1
answer
13.9k
views
A Half-Year of Job Losses Employers trimmed jobs in June for the sixth straight month, with the total for the first six months at 438,000 jobs lost by the U.S. economy. The job losses in June were concentrated
asked
Mar 14, 2024
Business
high-school
1
answer
85.9k
views
Write a program that asks the user the speed of a vehicle (in miles per hour) and how many hours it has traveled. The program will display the total distance traveled at the end of each hour of the period.
answered
Mar 13, 2024
Computers and Technology
college
1
answer
184k
views
State the conditions necessary for the growth and success of employee empowerment.
asked
Feb 20, 2024
Business
high-school
1
answer
58.0k
views
Some so dramatic actions and inconvenience as the only way to highlight blank
answered
Jan 29, 2024
History
high-school
1
answer
95.3k
views
Which document established the United States ’first government?
answered
Oct 15, 2023
History
middle-school
2
answers
20.4k
views
Nate is writing an essay arguing that the football program at his school should be canceled for safety reasons. Which is the most effective claim for his argument? 1.Our school should not have a football
answered
Oct 15, 2023
English
high-school
1
answer
2.2k
views
2/3(cx+1/2)-1/4=5/2 solve
answered
Oct 8, 2023
Mathematics
college
1
answer
37.2k
views
Which of the following rates is the best deal on a box of cereal? options: $3.20 for 20 ounces $4.50 for 25 ounces $5 for 40 ounces $6.50 for 20 ounces
asked
Sep 25, 2023
Mathematics
middle-school
2
answers
189k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org