menu
QAmmunity.org
Answers by Smassey
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Smassey
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Smassey
Filter
User Smassey
Recent activity
All questions
All answers
Prove that the additive inverse of 4x² is -4x⁻²?
answered
Dec 24, 2024
Mathematics
high-school
5
votes
229k
views
A 3-ounce bottle of soap costs $1.14. What is the unit price?
answered
Oct 28, 2024
Mathematics
middle-school
4
votes
29.5k
views
honey possums lick nectar from flowers using a long tongue made of soft muscle. what evidence is this
answered
Aug 13, 2024
Biology
college
5
votes
220k
views
What are the elements of this crime that includes receiving money or other valuable from the earnings of a prostitute?
answered
Jun 26, 2024
Law
college
2
votes
16.4k
views
Who drink water with no mouth?
answered
Nov 10, 2023
Physics
high-school
2
votes
113k
views
How do I find if the dog is accelerating or not?
answered
Oct 16, 2023
Physics
college
3
votes
189k
views
Why does every chemical reaction require a certain amount of activation energy? A Energy is released when the reactants begin to react. B. Energy lost to the environment during the reaction must be replaced.
answered
Sep 21, 2023
Chemistry
high-school
11
votes
214k
views
What happens when blue is mixed with its complementary color orange?
answered
May 30, 2023
Arts
high-school
3
votes
112k
views
jane spend $42 for her for shoes this was $14 less than twice what she spent for a blouse how much was the blouse
answered
Dec 31, 2022
Mathematics
high-school
11
votes
87.0k
views
Need help ASAP pls What is most likely the combined effect of having multiple modalities, mediums, and formats in the heart model? O People who experience the heart model will be informed by the video.
answered
Dec 29, 2022
English
college
3
votes
221k
views
Irvine Regional Hospital (IRH) consumes 500 boxes of bandages per week. The price of bandages is $70 per box. The cost of processing an order is $60, and the cost of holding one box for a year is 15% of
answered
Dec 10, 2022
Business
college
3
votes
141k
views
Improved stress management can be acheived by which of the following
answered
Dec 8, 2022
Health
high-school
3
votes
196k
views
If y=x+2 were changed to y=x-1 how would tye graph of the new function compare with the first one
answered
Oct 13, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
193k
views
Which is the largest group of mollusks? bivalves sea cucumbers cephalopods gastropods
answered
Oct 10, 2022
Chemistry
college
9
votes
131k
views
Is anyone someone really good at Spanish if so please help meee
answered
Jun 14, 2022
Spanish
high-school
5
votes
156k
views
Suppose a reptile damages one of its kidneys, and the kidney is not able to function. The levels of which material within the reptile's body would most likely be affected?
answered
Apr 11, 2022
Biology
college
1
vote
207k
views
Use the cross product property to determine witch of the following equalities are proportions: 6.6/1.1 = 0.3/0.05
answered
Apr 8, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
233k
views
If 0.700 moles Ag is reacted with 10.0 g S, is sulfur or aluminum the limiting reactant?
answered
Jan 7, 2022
Chemistry
high-school
2
votes
152k
views
Antoine wants to convert millimeters into kilometers. Which operation should he choose? A. He should multiply millimeters by 1,000. B. He should divide millimeters by 1,000. C. He should multiply millimeters
answered
Jan 7, 2022
Spanish
high-school
0
votes
217k
views
Fifty-seven and 100 dollars as a numeral is which of the figures below? a. $56.70 c. $34.50 b. $53.40 d. $57.50
answered
Jan 1, 2022
Mathematics
high-school
0
votes
182k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.1m
questions
10.7m
answers
Search QAmmunity.org