Answer:
0.38
Explanation:
If a 3-ounce bottle of soap cost $1.14, you have to find how much 1 ounce costs. You divide the total cost of a 3-ounce bottle by 3 to see what the unit price is.
Answer: $0.38 per ounce
1.14 / 3 = $0.38 per ounce
8.1m questions
10.8m answers