menu
QAmmunity.org
Recent activity by Smassey
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Recent activity by Smassey
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by Smassey
Filter
User Smassey
Recent activity
All questions
All answers
Prove that the additive inverse of 4x² is -4x⁻²?
answered
Dec 24, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
229k
views
A 3-ounce bottle of soap costs $1.14. What is the unit price?
answered
Oct 28, 2024
Mathematics
middle-school
2
answers
29.5k
views
honey possums lick nectar from flowers using a long tongue made of soft muscle. what evidence is this
answered
Aug 13, 2024
Biology
college
1
answer
220k
views
What are the elements of this crime that includes receiving money or other valuable from the earnings of a prostitute?
answered
Jun 26, 2024
Law
college
1
answer
16.4k
views
What does this image suggest about life during the Great Depression? Check all that apply.
asked
Dec 11, 2023
Social Studies
college
2
answers
97.8k
views
How many calories does it take to raise the temperature of 500g of water by 3C?
asked
Dec 9, 2023
Physics
high-school
1
answer
106k
views
Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs. Not all tiles will be used.Match the linear equations with their X- and y-intercepts.(-20/3, 0) and (0.4)(3.0) and (0.-21)(-15/3, 0) and (0.4)(-7/3.
asked
Dec 7, 2023
Mathematics
college
1
answer
148k
views
Who drink water with no mouth?
answered
Nov 10, 2023
Physics
high-school
2
answers
113k
views
How do I find if the dog is accelerating or not?
answered
Oct 16, 2023
Physics
college
1
answer
189k
views
Why does every chemical reaction require a certain amount of activation energy? A Energy is released when the reactants begin to react. B. Energy lost to the environment during the reaction must be replaced.
answered
Sep 21, 2023
Chemistry
high-school
1
answer
214k
views
How do you find the unit rate of a number
asked
Jun 24, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
75.0k
views
What happens when blue is mixed with its complementary color orange?
answered
May 30, 2023
Arts
high-school
2
answers
112k
views
I need help? RIGHT NOW
asked
Feb 21, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
124k
views
jane spend $42 for her for shoes this was $14 less than twice what she spent for a blouse how much was the blouse
answered
Dec 31, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
87.0k
views
Need help ASAP pls What is most likely the combined effect of having multiple modalities, mediums, and formats in the heart model? O People who experience the heart model will be informed by the video.
answered
Dec 29, 2022
English
college
2
answers
221k
views
Irvine Regional Hospital (IRH) consumes 500 boxes of bandages per week. The price of bandages is $70 per box. The cost of processing an order is $60, and the cost of holding one box for a year is 15% of
answered
Dec 10, 2022
Business
college
1
answer
141k
views
Improved stress management can be acheived by which of the following
answered
Dec 8, 2022
Health
high-school
2
answers
196k
views
Can someone please check this for me?
asked
Dec 6, 2022
French
college
1
answer
205k
views
If y=x+2 were changed to y=x-1 how would tye graph of the new function compare with the first one
answered
Oct 13, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
193k
views
Which is the largest group of mollusks? bivalves sea cucumbers cephalopods gastropods
answered
Oct 10, 2022
Chemistry
college
1
answer
131k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.1m
questions
10.7m
answers
Search QAmmunity.org