menu
QAmmunity.org
Answers by Shernet
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Shernet
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Shernet
Filter
User Shernet
Recent activity
All questions
All answers
Wal-mart sells a case of 24 cans of Pepsi for $6.88. Target sells a 12 pack of Pepsi for $3.99. Which is the better buy? Show work. Draw and label tables.
answered
Oct 24, 2023
Mathematics
high-school
11
votes
229k
views
7. Which of the following is a molecule????? (A) K (C) Na (B) Ne (D) HI ......
answered
Oct 5, 2023
Chemistry
high-school
1
vote
14.9k
views
Write the equation of the circle centered at (5,-2) with diameter 14.
answered
Sep 2, 2023
Mathematics
high-school
4
votes
81.0k
views
Write an exponential function for a graph that includes the points (1, 12) and (0,9).
answered
Jun 25, 2023
Mathematics
college
0
votes
5.6k
views
8 cupcakes cost $32. What is the unit cost per cupcake?
answered
Apr 2, 2023
Mathematics
high-school
3
votes
96.3k
views
Pls help i dunno what to do with these problems
answered
Mar 8, 2023
Mathematics
middle-school
11
votes
137k
views
How can the freezing of surface waters make the water that is left unfrozen denser
answered
Dec 8, 2022
Biology
high-school
6
votes
44.5k
views
What occurs in photosystem 2? a. water is split into hydrogen and oxygen b. carbon dioxide is made into sugar c. NADP and ADP are burned for energy d. The dark reaction PLEASE HELP!
answered
Oct 10, 2022
Biology
high-school
13
votes
84.6k
views
Which statement accurately depicts an advantage that small business has over big business? Multiple Choice If the small business owner can project his business as being big, if not very similar to big
answered
Sep 11, 2022
Business
high-school
3
votes
35.9k
views
What am i supposed to write here?
answered
Aug 23, 2022
Chemistry
middle-school
6
votes
28.2k
views
A skier is trying to decide wether or not to buy a season ski pass. A daily pass costs $79. A season ski pass costs $400. The skier would have to rent skies with either pass for $30 per day. How many days
answered
Aug 13, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
217k
views
Which of the following is a valid application of the distributive property?
answered
Jul 30, 2022
Mathematics
college
6
votes
206k
views
Read the incomplete line of poetry, and complete the line using iambic pentameter. His art inspires A. brilliance from all people B. kindness despite circumstance C. the melodies of young hearts D. the
answered
Feb 26, 2022
English
high-school
5
votes
112k
views
How many terms are in x2+5yz-8
answered
Sep 26, 2021
Mathematics
middle-school
2
votes
27.6k
views
Find the rate in change of the linear function shown in the graph
answered
Aug 31, 2021
Mathematics
college
3
votes
115k
views
How long does it take the narrator and his neighbor to mend the wall
answered
Aug 25, 2021
English
college
2
votes
217k
views
A type of weight loss practice that involves major changes in eating habits and promises quick results A. appetite B. body mass index C. fad diet D. energy balance
answered
Aug 21, 2021
Health
high-school
4
votes
51.1k
views
What best describes the tone of following sentence from Machiavelli's The Prince? “Hence it is necessary for a prince wishing to hold his own to know how to do wrong, and to make use of it or not according
answered
Jul 23, 2021
English
high-school
3
votes
33.1k
views
Pottery Ranch Inc. has been manufacturing its own finials for its curtain rods. The company is currently operating at 100% of capacity, and variable manufacturing overhead is charged to production at the
answered
May 16, 2021
Business
college
4
votes
52.2k
views
Which event convinced President Truman to drop the atomic bomb? the unsuccessful use of island hopping by the United States Marines the failure of firebombing on the city of Tokyo during the Doolittle
answered
Apr 19, 2021
History
college
1
vote
56.4k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Search QAmmunity.org