menu
QAmmunity.org
Answers by Ryan Heathcote
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Ryan Heathcote
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Ryan Heathcote
Filter
User Ryan Heathcote
Recent activity
All questions
All answers
What is the unit rate per year?
answered
May 8, 2022
Mathematics
high-school
12
votes
45.3k
views
Jessica is selling books during the summer to earn money for college. She earns a commission on each sale but has to pay for her own expenses. After a month of driving from neighborhood to neighborhood
answered
Mar 18, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
82.1k
views
True or false, the Olmec lived in Latin American long before any of the other major mesoamerican civilizations. O True O False
answered
Feb 17, 2022
History
high-school
4
votes
231k
views
Object A has a mass of 12 g and a volume of 8 cm3. Object B has a mass of 20 g and a volume of 8 cm3. Which object has a greater density and by how much? Object A, by 1 gram per cubic centimeter Object
answered
Oct 4, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
25.4k
views
What simple machine makes up most of the joints in your body
answered
Aug 11, 2021
Physics
middle-school
3
votes
146k
views
Question 2 What was the most controversial aspect of the Patriot Act? A It included a declaration of war against Afghanistan. B It significantly expanded the size of the federal government. с It authorized
answered
Aug 6, 2021
History
high-school
2
votes
101k
views
Procedure: 1. Investigate each of the three components of cell theory to investigate from the corkboard in the virtual lab: All organisms are composed of cells. Cells come from existing cells. Cells are
answered
Jul 16, 2021
Biology
college
3
votes
150k
views
Lesson 12 Homework A rectangular garden has a total area of 48 square yards. Draw and label two possible rectangular gardens with different side lengths that have the same area. on the fifth figure in
answered
Jun 18, 2021
Mathematics
middle-school
6
votes
184k
views
Imagine that you could live forever, remaining at an age of your choice. Explain why would you choose that age
answered
May 27, 2021
English
middle-school
1
vote
22.7k
views
Choose all of the items that represent operating systems largely derived from UNIX. GNU/Linux, Mac OS X, IBM, OS/360, BSD, Windows
answered
Mar 31, 2021
Computers and Technology
high-school
4
votes
33.4k
views
To satisfy the requirements of the NASAA brochure delivery rule, customers who wish to buy advisory services must receive a copy of the brochure:
answered
Feb 23, 2021
Business
college
4
votes
105k
views
What is the range of this function? 543210
answered
Jan 31, 2021
Mathematics
middle-school
5
votes
12.0k
views
A soccer league has 150 players. Of those players 50% are boys. How many boys are in the soccer league?
answered
Jan 13, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
189k
views
Which is not a problem associated with the increased use of nuclear energy? major hazards involved in nuclear waste disposal the possibility of a serious nuclear accident the cost of building safe nuclear
answered
Aug 8, 2020
Biology
middle-school
5
votes
93.2k
views
Isaac Newton made important discoveries in all the following fields except
answered
Jul 20, 2020
History
middle-school
4
votes
176k
views
A farmer is monitoring the water content of the soil during a dry summer. The water content of the soil is decreasing at a rate of 2.5% per week. If a certain soil sample contains 200 grams of water on
answered
Jul 2, 2020
Mathematics
high-school
4
votes
5.5k
views
Outline an algorithm in **pseudo code** for checking whether an array H[1..n] is a heap and determine its time efficiency.
answered
Jun 25, 2020
Engineering
college
4
votes
199k
views
Sorry about the bad quality :(
answered
Apr 3, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
98.7k
views
1. RELATING EVENTS What factors caused the growth of European countries and the weakening of Asia's gunpowder empires in the eighteenth century?
answered
Mar 13, 2020
History
middle-school
3
votes
14.6k
views
Choose all that state the correct unit rate for each situation. 100 POINTS ASAP K12 Ryan earns $45 for 5 hours of work. The unit rate is $9 for 1 hour. Jenna can drive her car 110 miles on 5 gallons of
answered
Feb 22, 2020
Mathematics
middle-school
5
votes
48.0k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org