48.0k views
4 votes
Choose all that state the correct unit rate for each situation. 100 POINTS ASAP K12

Ryan earns $45 for 5 hours of work. The unit rate is $9 for 1 hour.
Jenna can drive her car 110 miles on 5 gallons of gasoline. The unit rate is 22 miles per gallon.
The admission to a water park is $72 for 4 people. The unit rate is $17 for each person.right
Ella is making cookies. For every 2 cups of sugar, she uses 5 cups of flour. The unit rate is 2/5 cup of flour per 1 cup of sugar
Claire saves $320 in 16 weeks. The unit rate is $20 per week.

Choose all that state the correct unit rate for each situation. 100 POINTS ASAP K-example-1
User Nicknow
by
5.8k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Please see the answers below:

Explanation:

The wrong answers are deleted only the correct answers are listed below:

  • Ryan earns $45 for 5 hours of work. The unit rate is $9 for 1 hour.
  • Jenna can drive her car 110 miles on 5 gallons of gasoline. The unit rate is 22 miles per gallon.
  • Claire saves $320 in 16 weeks. The unit rate is $20 per week.

  • % increase in price of gas = [(New Price - Original Price) / Original Price] x 100

% increase in price of gas = [($2.48 - $2.18) / $2.18] x 100

% increase in price of gas = [$0.3 / $2.18] x 100

% increase in price of gas = 13.76%

User Ryan Heathcote
by
6.2k points