menu
QAmmunity.org
Answers by Macborowy
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Macborowy
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Macborowy
Filter
User Macborowy
Recent activity
All questions
All answers
Which king signed the english bill of rights?
answered
Dec 12, 2023
History
high-school
4
votes
197k
views
the recommended amount of meat to serve 1 and 1/2 dozzen people is 4 and 1/2 pounds. how many pounds of meat are recommended to feed 1 dozzen people? how many pounds are recommended to feed 4 people? and
answered
Sep 19, 2023
Mathematics
college
1
vote
141k
views
Which is warmer 20'C or 20K?
answered
Jun 17, 2023
Chemistry
high-school
9
votes
83.4k
views
Tracking what a partner is doing through social media in an effort to control them is an example of relationship abuse. a. true b. false
answered
May 15, 2023
Social Studies
college
3
votes
98.6k
views
What caused the Great Depression Select the 4 events that caused the great depression
answered
Feb 15, 2023
History
college
8
votes
21.9k
views
The parabola y=x^2 is shifted down by 6 units and to the right by 5 units. What is the equation of the new parabola
answered
Feb 14, 2023
Mathematics
high-school
4
votes
63.5k
views
Directions: Any effective argument makes points not only in support of its perspective, but also acknowledges opposing points (or counter-claims). Five of the statements below are claims from the passage,
answered
Jan 6, 2023
English
middle-school
8
votes
97.3k
views
What is x-y=-5 in slope intercept form
answered
Dec 1, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
148k
views
Lena purchased a prepaid phone card for $15. Long distance calls cost .17 cents a minute using this card. Lena used her card only once to make a long distance call. If the remaining credit on her card
answered
Sep 15, 2022
Mathematics
college
5
votes
37.6k
views
Pleassssseee heelelllppp Samantha and her children went into a grocery store and she bought $7 worth of bananas and peaches. Each banana costs $0.40 and each peach costs $0.50. She bought a total of 15
answered
May 3, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
52.1k
views
The base of a triangle is 7 more than its height. If the area of the triangle is 60ft2, find the height of the triangle.
answered
Jan 8, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
209k
views
GREAT GATSBY My family have been ____, ____ people in this ____ city for three generations.”
answered
Jan 2, 2022
English
middle-school
2
votes
21.2k
views
Steve received three payments for a total of $45 how much was each payment
answered
Dec 10, 2021
Mathematics
college
0
votes
203k
views
If 4 cookies cost $4.00, how much does 1 cookie cost?
answered
Oct 30, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
201k
views
What are five sources of history?
answered
Oct 27, 2021
History
middle-school
5
votes
208k
views
The emphasis on rehabilitation in our criminal justice system has produced substantially lower rates of recidivism. T or F.
answered
Oct 22, 2021
Law
college
2
votes
14.9k
views
Which statement best describes the intended aesthetic impact of this excerpt? A. By having Elenita's mother respond in Spanish, the author emphasizes the theme of respecting one's cultural heritage B.
answered
Aug 20, 2021
English
middle-school
4
votes
182k
views
TELL ME WHY THE EARTH IS ROUND AND HOW WE STAY ON THE GROUND IF IT'S ROUND?
answered
Aug 9, 2021
Geography
high-school
5
votes
115k
views
A ____ is a software implementation of a computer that executes programs as if it were a real physical computer within the physical memory of the host machine, but completely separated from the underlying
answered
Jun 13, 2021
Computers and Technology
high-school
1
vote
157k
views
How can amino acids be use to maintain the blood pH?
answered
May 29, 2021
Biology
high-school
5
votes
88.2k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.9m
questions
7.6m
answers
Search QAmmunity.org