menu
QAmmunity.org
Answers by Janneb
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Janneb
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Janneb
Filter
User Janneb
Recent activity
All questions
All answers
Which of the Dark Lord's chief foes live in Rivendell, and why don't they fear the Ringwraiths?
answered
Oct 17, 2024
English
high-school
4
votes
7.6k
views
A ( ) is one that does not quickly wear out and typically lasts at least 3 years. A) Depreciable asset B) Capital asset C) Amortizable asset D) Liquid asset
answered
Sep 19, 2024
Engineering
college
4
votes
46.9k
views
Medical sociology, environmental sociology, and environmental justice are all examples of which type of sociology? a) Micro sociology b) Macro sociology c) Applied sociology d) Clinical sociology
answered
Jul 26, 2024
Social Studies
high-school
1
vote
60.7k
views
Grd 12 Geography Research 2023 Tropical Cyclone Freddie in mozambique Analysis
answered
Jul 10, 2024
Geography
college
0
votes
61.5k
views
Solving Two-step inequalities with work shown 3x+7<9
answered
May 8, 2024
Mathematics
high-school
1
vote
140k
views
Which two subatomic particles are located in the nucleus of an atom? a. Protons and electrons b. Neutrons and electrons c. Protons and neutrons d. Electrons and positrons
answered
Apr 3, 2024
Physics
high-school
1
vote
161k
views
How are women represented in Pre-Raphaelite paintings? Why did the Pre-Raphaelites prefer to use women in their paintings?
answered
Feb 20, 2024
Arts
high-school
2
votes
181k
views
All of the used hardcover books at a yard sale are the same price. Hugo paid $4.50 for 6 books. Explain how to find the unit price of the books. A) Divide the total cost by the number of books. B) Multiply
answered
Jan 19, 2024
Mathematics
high-school
4
votes
95.2k
views
What is the best way to remember the Nervous pathways?
answered
Oct 8, 2023
Health
high-school
12
votes
63.1k
views
A 4-cup container of window cleaner costs $4. 48. What is the price per fluid ounce?
answered
Jul 29, 2023
Mathematics
high-school
6
votes
138k
views
Find the perimeter of the region. 90° 90° 2 in.t + 6 in. . 90° 12 6 in. .
answered
May 4, 2023
Mathematics
college
4
votes
42.9k
views
which of the following is an example of a potential substitute product? itunes for ipods salsa for ketchup ink cartridges for printers furniture for apartments socks for shoes
answered
Dec 14, 2022
Computers and Technology
high-school
3
votes
212k
views
At pizza pi, 40% of the pizza made last week had extra cheese. If 30 pizzas had extra cheese, how many pizzas in all were made last week
answered
Dec 11, 2022
Mathematics
college
1
vote
112k
views
Somebody please help I hate geometry
answered
Sep 27, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
216k
views
State if the given functions are inverses NO LINKS!!!! Part 1
answered
Jul 18, 2022
Mathematics
college
3
votes
82.6k
views
PLEASE HELP What is your central claim? From your central claim, what could be strong arguments that support the opposite side of your central claim?
answered
May 28, 2022
English
high-school
1
vote
50.6k
views
Why does the dehydration of an alcohol more often use concentrated sulfuric acid, H 2 S O 4 HX2SOX4, as the acid catalyst rather than dilute hydrochloric acid, H C l HCl
answered
Mar 6, 2022
Chemistry
college
1
vote
124k
views
Find 25% of 52? Pls fast
answered
Mar 6, 2022
Mathematics
high-school
7
votes
109k
views
Please help me on my math hw
answered
Jan 25, 2022
Mathematics
high-school
7
votes
47.5k
views
Write one benefit of fungi
answered
Jan 21, 2022
Chemistry
high-school
7
votes
110k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org