menu
QAmmunity.org
Questions by Frans Bouma
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Frans Bouma
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Frans Bouma
Filter
User Frans Bouma
Recent activity
All questions
All answers
Find the missing angle to the nearest degree.
asked
Dec 18, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
63.6k
views
Evaluate this expression for x = 5: 6+ (10 -x2-20
asked
Dec 16, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
43.9k
views
217.302 expanded form
asked
Dec 4, 2024
Mathematics
college
2
answers
3
votes
93.8k
views
What is the diagram representing in M M discrimination training (right lever pull)?
asked
Nov 25, 2024
Engineering
college
1
answer
5
votes
58.3k
views
In the figure, lines m and n are parallel. E 12 3 4 n 56 7 8 If m27= 92°, what is m28?
asked
Sep 14, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
13.7k
views
Is the following relationship true or false for the percentage of bases in a regular double stranded DNA molecule? C + T = A+ G a. True b. False
asked
Jun 17, 2024
Biology
high-school
1
answer
1
vote
29.5k
views
Why do most people need a mortgage to buy a home?
asked
Jun 13, 2024
Business
high-school
1
answer
0
votes
29.2k
views
Choose the grammatical form used in this sentence. En este momento ellos están jugando beisbol. Select one: O a. present O b. preterite O c. present progressive
asked
Jan 11, 2024
Spanish
college
1
answer
0
votes
67.1k
views
Julie paid an electrician x dollars per hour for a 7-hour job plus $85 for parts. The total charge was $239. Which equation can be used to determine how much the electrician charged per hour? A 7x = 239
asked
Sep 17, 2023
Mathematics
college
1
answer
2
votes
66.0k
views
Rewrite each sentence, adding the correct form of the adjective in parentheses. Make any other necessary changes. Remember where these adjectives go in the sentence! Remember: Un aéroport & begins with
asked
Sep 8, 2023
French
high-school
1
answer
16
votes
152k
views
Pros and Cons - explain one reason to keep and one reason to get rid of the Electoral College in your own words. What would you do? If you could, would you keep or get rid of the Electoral College? Explain
asked
Aug 25, 2023
English
college
1
answer
2
votes
65.1k
views
A 2-pack of juice boxes costs $0.44. What is the price per box? A. $0.44 per box B. $0.88 per box C. $0.22 per box D. $0.11 per box
asked
Mar 11, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
15
votes
122k
views
Tickets to a museum cost $16 each. For a trip, the museum offers a $4 discount on each ticket. How much will tickets cost for 31 students cost?
asked
Jul 12, 2022
Mathematics
college
1
answer
5
votes
52.3k
views
At a bus station, buses begin their routes at 6:00 a.m. The schedule for two of the buses is based on the time intervals listed below. Bus A has a long route and leaves the station every 75 minutes. Bus
asked
Jun 11, 2022
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
230k
views
Brain researchers have found wider surface fissures, enlarged ventricles, and atrophy of the brain areas for regulating motivation, emotion, attention, actions, and perception in persons suffering from:________
asked
Jun 1, 2022
Biology
college
1
answer
1
vote
151k
views
. . Z Z Z Z Z Z Z Z Z Z A Z
asked
Apr 1, 2022
History
college
2
answers
5
votes
209k
views
In a civil case the jury _______________. a. determines guilt or innocence b. finds for the plaintiff or the defendant c. determines whether or not to give the death penalty d. is not responsible for determining
asked
Feb 13, 2022
History
high-school
2
answers
0
votes
229k
views
4. What part of the body did ancient people think caused hysteria? The heart The uterus O The brain O The uvula
asked
Jan 7, 2022
English
college
1
answer
3
votes
186k
views
Solve for x: 5x + 14 = 3x+8
asked
Nov 18, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
39.0k
views
uan spent 10 minutes on his history homework and 3 minutes per question on his math homework. Which graph shows the total homework time, t, related to the number of math questions, q? Discrete graph on
asked
Nov 9, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
93.0k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org