menu
QAmmunity.org
Recent activity by Frans Bouma
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Recent activity by Frans Bouma
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by Frans Bouma
Filter
User Frans Bouma
Recent activity
All questions
All answers
Question 1 (Multiple Choice Worth 2 points) (03.01 MC) Select the word that completes this sentence. The of the elephant to move off the road made it difficult for cars to get by. O decietfulness O discouraged
answered
Nov 26, 2023
English
college
1
answer
88.6k
views
Question 4(Multiple Choice Worth 4 points) Which of the following is a rational number? √1. √2. √3, √5 O√1 O √2 O√3 √√5
answered
Nov 2, 2023
Mathematics
college
1
answer
160k
views
Julie paid an electrician x dollars per hour for a 7-hour job plus $85 for parts. The total charge was $239. Which equation can be used to determine how much the electrician charged per hour? A 7x = 239
asked
Sep 17, 2023
Mathematics
college
1
answer
66.0k
views
Rewrite each sentence, adding the correct form of the adjective in parentheses. Make any other necessary changes. Remember where these adjectives go in the sentence! Remember: Un aéroport & begins with
asked
Sep 8, 2023
French
high-school
1
answer
152k
views
Pros and Cons - explain one reason to keep and one reason to get rid of the Electoral College in your own words. What would you do? If you could, would you keep or get rid of the Electoral College? Explain
asked
Aug 25, 2023
English
college
1
answer
65.1k
views
• Add the ending that matches the person doing the action. Yo________mucho.(correr) ?
answered
Jun 30, 2023
Spanish
college
2
answers
16.4k
views
NEED HELP ON THIS PLEASE!!!
answered
Apr 18, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
197k
views
A 2-pack of juice boxes costs $0.44. What is the price per box? A. $0.44 per box B. $0.88 per box C. $0.22 per box D. $0.11 per box
asked
Mar 11, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
121k
views
Mickey mows 1/3 of a lawn in 10 minutes. Minnie mows 1/4 of the lawn in 6 minutes. A student claims that Minnie is mowing faster because she only worked for 6 minutes, while Mickey worked for 10 minutes.
answered
Jan 29, 2023
Mathematics
college
1
answer
196k
views
At the store. Jane bought a t shirt for $12.50 and a pair of jeans for $5.00 more than twice the price of the shirt. If she paid with a S50, how much change did she get back? Your answer 3 Type your answe
answered
Nov 22, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
65.6k
views
The water tank in your school holds 20 liters of water. One day it was 34 full. That day, 14 liters of tank capacity was used up. How many liters of water remained in the tank at the end of the day
answered
Aug 30, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
62.3k
views
Tickets to a museum cost $16 each. For a trip, the museum offers a $4 discount on each ticket. How much will tickets cost for 31 students cost?
asked
Jul 12, 2022
Mathematics
college
1
answer
52.3k
views
At a bus station, buses begin their routes at 6:00 a.m. The schedule for two of the buses is based on the time intervals listed below. Bus A has a long route and leaves the station every 75 minutes. Bus
asked
Jun 11, 2022
Mathematics
middle-school
1
answer
230k
views
Brain researchers have found wider surface fissures, enlarged ventricles, and atrophy of the brain areas for regulating motivation, emotion, attention, actions, and perception in persons suffering from:________
asked
Jun 1, 2022
Biology
college
1
answer
151k
views
What are the reasons for the adaptation of organisms to the environment
answered
May 26, 2022
Biology
high-school
2
answers
211k
views
Help plz I don't understand
answered
May 22, 2022
Mathematics
middle-school
2
answers
13.5k
views
What is the value of -6-(x+3)y when x=(-5) and y=2
answered
May 9, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
118k
views
. . Z Z Z Z Z Z Z Z Z Z A Z
asked
Apr 1, 2022
History
college
2
answers
209k
views
What other reason did the King have making courtiers work so much while at Versailles.
answered
Feb 27, 2022
History
high-school
1
answer
218k
views
One year, the population of a city was 80,000. Several years later it was 66,400. Find the percent decrease.
answered
Feb 23, 2022
Mathematics
college
1
answer
82.2k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.7m
questions
7.5m
answers
Search QAmmunity.org