menu
QAmmunity.org
Answers by Corkscreewe
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Corkscreewe
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Corkscreewe
Filter
User Corkscreewe
Recent activity
All questions
All answers
Why don’t earthquakes count as severe weather? Explain your answer.
answered
Dec 19, 2023
Biology
high-school
1
vote
78.4k
views
Simplify (9.5)(−2)(−5).95095−95−950
answered
Oct 31, 2023
Mathematics
college
0
votes
110k
views
It was the schooner Hesperus That sailed the wintry sea; And the skipper had taken his little daughtèr To bear him company. Blue were her eyes as the fairy-flax, Her cheeks like the dawn of day, —Henry
answered
Feb 14, 2023
English
middle-school
3
votes
81.8k
views
HURRY 10 POINTS Which of the following is an example of TCP/IP use? sending a package through UPS or FedEx calling a florist and scheduling a delivery mailing a letter through the post office scanning
answered
Dec 17, 2022
Advanced Placement (AP)
high-school
2
votes
153k
views
Aarti posted a comment on her blog. Each day the number of responses to her comment was 125% of the number she received on the previous day. If there were 64 responses the first day, how many were there
answered
Oct 1, 2022
Mathematics
college
3
votes
105k
views
The new iPhone 13 Pro Max cost p dollars. T-Mobile is running a promotion that gives you a 45% discount. Write an expression to represent the cost after discount. The expression that represents the cost
answered
Aug 20, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
13.0k
views
PLEASE NEED HELP ASAP
answered
Jun 25, 2022
Mathematics
high-school
8
votes
21.5k
views
2. Reread lines 237-248. What conflicting feelings is Lizabeth experiencing? Cite text evidence to back up you answer.
answered
May 17, 2022
English
high-school
7
votes
87.7k
views
In “encounters with Julie jones” how do Jamie feelings change over the course of the story
answered
Mar 8, 2022
English
high-school
8
votes
126k
views
The cost of 5 scarves is $31.25. What is the unit price?
answered
Dec 22, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
218k
views
Jasmine needs to make a bouquet of 24 yellow and orange carnations. The ratio of yellow carnations to all of the carnations must be 1 to 3. She determines that she will need 8 orange carnations for the
answered
Oct 11, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
26.5k
views
The manufacturing costs of Rosenthal Industries for the first three months of the year follow: Total Costs Production January $207,360 1,080 units February 296,760 2,230 March 322,560 3,480 Using the high-low
answered
Sep 24, 2021
Business
college
5
votes
210k
views
HOW MANY PEOPLE ARE IN THE WORLD????
answered
Sep 16, 2021
Geography
high-school
5
votes
126k
views
Choose the sentence in which the word "appear" is used as a linking verb. A) It does not appear to be damaged. B) They waited all night for the ghost to appear. C) When stains appear, new Blasto makes
answered
Aug 29, 2021
English
high-school
5
votes
56.8k
views
What is the best meaning for the word ruefully? exuberantly languidly morosely dispassionately
answered
Aug 4, 2021
English
college
2
votes
127k
views
Describe the hormone and signaling protein combination that produced the greatest and most prolonged response. For the phosphorylated STAT5 response that reached 100 percent at 10 minutes in Figure 1A
answered
Jul 29, 2021
Biology
high-school
5
votes
171k
views
Christopher's Restaurant and Catering serves delicious vegetarian and vegan dishes. So when the local community became interested in eating a healthier diet, Christopher's benefited. The changing community
answered
May 4, 2021
Health
high-school
0
votes
218k
views
Please include an explanation, i am confused. Thank you
answered
Apr 16, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
121k
views
Jimmy wants to make sure his bed is centered against the wall in his room. The wall is 114.5 long. The bed is 36 inches wide. If the bed is 25 inches from the left wall, is it centered?
answered
Jan 23, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
133k
views
Which of the following are not examples of levers? Check all that apply. A. a shovel B. a baseball bat being swung C. a loading ramp D. a bicycle wheel SUBMIT
answered
Jan 22, 2021
Biology
middle-school
3
votes
28.6k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Search QAmmunity.org