menu
QAmmunity.org
Questions by Adsun
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Adsun
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Adsun
Filter
User Adsun
Recent activity
All questions
All answers
4 apples cost $2. Will the unit price, or cost of 1 apple, be greater than or less than $2?
asked
Nov 5, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
136k
views
The individual components of a macromolecule are referred to as monomers.
asked
Sep 13, 2023
Biology
high-school
1
answer
22
votes
206k
views
Help meeeeeeeeee pleaseeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
asked
Aug 10, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
99.1k
views
Alex is stacking boxes that are 6 inches tall next to the boxes that are 9 inches tall. At what height will the two stacks of boxes first be equal?
asked
Aug 7, 2023
Mathematics
college
1
answer
6
votes
112k
views
If the computer appears dead, with no beeps or screen responses, you can insert a(n) ___________ in an expansion slot to diagnose what is wrong.
asked
Jun 22, 2023
Engineering
college
1
answer
1
vote
129k
views
Find the unit price. Which is the better buy? Explain. Electrical wire: $1.89 for 3 ft. $0.89 for 18 in. (Remember 1 ft. = 12 in.)
asked
Jan 18, 2023
Mathematics
college
1
answer
4
votes
8.0k
views
15% 40% as whole numbers
asked
Nov 11, 2022
Mathematics
college
2
answers
4
votes
103k
views
Why are rivers important in souther africa
asked
Nov 7, 2022
Social Studies
middle-school
2
answers
8
votes
122k
views
Please helpppp meeeeee
asked
Oct 20, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
72.9k
views
-4b + 8c + 12 - 8b - 2c + 6. what is the value of the expression when b=2 and c= -3? Enter your answer.
asked
Sep 1, 2022
Mathematics
college
1
answer
1
vote
80.1k
views
A regulation basketball hoop has a rim with an 18-inch diameter. What is the approximate length around the rim of a regulation basketball hoop? (Use 3.14 for .) A. 56.52 in B. 254.34 in C. 113.04 in D.
asked
Aug 25, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
11
votes
209k
views
What happened in World war 2
asked
Jun 14, 2022
History
high-school
1
answer
4
votes
205k
views
I need help ASAP please help
asked
Mar 28, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
13
votes
170k
views
What has been found to improve the results of cause-related marketing programs? longer commitments to supporting a cause the amount of money donated the fit between the company and the cause supporting
asked
Mar 10, 2022
Business
college
1
answer
2
votes
100k
views
PLS HELP ME ty i know its simple i just need some help on this one
asked
Jan 24, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
3.4k
views
17.Serbia can be found in what region of Russia?
asked
Dec 17, 2021
Geography
middle-school
1
answer
3
votes
161k
views
Daniels print shop purchased a new printer for $35,000. Each year it depreciates at rate of 5%. How much will the printer be worth in 8 years?
asked
Dec 7, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
128k
views
Which of the following are reasons that Britain lost the war? Select all that apply A .Lost support of France B .No "Home Field Advantage" C .Gained support of Spain D .Were not confident this was a war
asked
Dec 6, 2021
Social Studies
high-school
2
answers
0
votes
93.3k
views
Suppose that participants who adhere to a particular weight loss program lose an average of 1.5 lbs per week. Write a population regression model that describes how participants' mean current weight changes
asked
Nov 3, 2021
Mathematics
college
1
answer
4
votes
13.1k
views
Solve for X and find the length of EF.
asked
Oct 9, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
172k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.1m
questions
6.7m
answers
Search QAmmunity.org