menu
QAmmunity.org
Recent activity by Adsun
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Recent activity by Adsun
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by Adsun
Filter
User Adsun
Recent activity
All questions
All answers
4 apples cost $2. Will the unit price, or cost of 1 apple, be greater than or less than $2?
asked
Nov 5, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
136k
views
The individual components of a macromolecule are referred to as monomers.
asked
Sep 13, 2023
Biology
high-school
1
answer
206k
views
What was one the 21st major cause of worldwide conflict during the first decade of century? A. Competition between different groups for political power in a country B. Clashes over how the United Nations
answered
Sep 13, 2023
English
high-school
2
answers
228k
views
Help meeeeeeeeee pleaseeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
asked
Aug 10, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
99.1k
views
Alex is stacking boxes that are 6 inches tall next to the boxes that are 9 inches tall. At what height will the two stacks of boxes first be equal?
asked
Aug 7, 2023
Mathematics
college
1
answer
112k
views
what is the maximum force required to prevent a ball weighing 17.3 lb from rolling down a ramp which is inclined at 24.3 degrees with the horizontal
answered
Jul 26, 2023
Mathematics
college
1
answer
140k
views
If the computer appears dead, with no beeps or screen responses, you can insert a(n) ___________ in an expansion slot to diagnose what is wrong.
asked
Jun 22, 2023
Engineering
college
1
answer
129k
views
Which of the following statements is FALSE? The first electron shell of an atom is filled when it contains eight electrons. The number of electrons in the outer shell of an atom determines the atom's chemical
answered
May 22, 2023
Biology
college
2
answers
158k
views
Find the unit price. Which is the better buy? Explain. Electrical wire: $1.89 for 3 ft. $0.89 for 18 in. (Remember 1 ft. = 12 in.)
asked
Jan 18, 2023
Mathematics
college
1
answer
8.0k
views
Jennifer is 4 years older than Harvey. Harvey is twice as old as Gwen. If Gwen is g years old, which expression represents Jennifer’s age?
answered
Dec 29, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
207k
views
15% 40% as whole numbers
asked
Nov 11, 2022
Mathematics
college
2
answers
103k
views
Why are rivers important in souther africa
asked
Nov 7, 2022
Social Studies
middle-school
2
answers
122k
views
Please helpppp meeeeee
asked
Oct 20, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
72.9k
views
How do I find the Derivative of a Function where the x is a number? If I was to find d/dx g(1) for example, would I first find the value of the function g(x) at x=1 and then find the derivative of that
answered
Sep 28, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
55.5k
views
Use SAS to explain why ΔABC ≅ ΔEDC
answered
Sep 16, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
161k
views
-4b + 8c + 12 - 8b - 2c + 6. what is the value of the expression when b=2 and c= -3? Enter your answer.
asked
Sep 1, 2022
Mathematics
college
1
answer
80.1k
views
A regulation basketball hoop has a rim with an 18-inch diameter. What is the approximate length around the rim of a regulation basketball hoop? (Use 3.14 for .) A. 56.52 in B. 254.34 in C. 113.04 in D.
asked
Aug 25, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
209k
views
A number is written in scientific notation. 3.602 x 10-4 Which is the same number written in standard notation? 0 -36, 200 0 -36,020 0.000362 O 0.0003602
answered
Jul 24, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
217k
views
What happened in World war 2
asked
Jun 14, 2022
History
high-school
1
answer
205k
views
What is the gravitational potential energy of a 150 kg object suspended 5 m above the earth’s surface?
answered
Jun 1, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
182k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.1m
questions
6.7m
answers
Search QAmmunity.org