89.0k views
5 votes
Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary.
4. $7.40 for 5 pounds

User PeterN
by
7.6k points

2 Answers

2 votes

Answer:

Yes it is $1.50 per pound

Explanation:

7.40/5=1.50

User Joyeon
by
8.7k points
4 votes
i think it’s 1.50!!
Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary. 4. $7.40 for 5 pounds-example-1
User Martin Cron
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories