89.0k views
5 votes
Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary.
4. $7.40 for 5 pounds

User PeterN
by
5.7k points

2 Answers

2 votes

Answer:

Yes it is $1.50 per pound

Explanation:

7.40/5=1.50

User Joyeon
by
6.4k points
4 votes
i think it’s 1.50!!
Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary. 4. $7.40 for 5 pounds-example-1
User Martin Cron
by
6.3k points