menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary. 4. $7.40 for 5 pounds
asked
Oct 19, 2021
89.0k
views
5
votes
Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary.
4. $7.40 for 5 pounds
Mathematics
middle-school
PeterN
asked
by
PeterN
5.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
Answer:
Yes it is $1.50 per pound
Explanation:
7.40/5=1.50
Joyeon
answered
Oct 20, 2021
by
Joyeon
6.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
i think it’s 1.50!!
Martin Cron
answered
Oct 25, 2021
by
Martin Cron
6.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.7m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
What is the initial value and what does it represent? $4, the cost per item $4, the cost of the catalog $6, the cost per item $6, the cost of the catalog?
What is distributive property ?
What is the measure of xyz
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org