219k views
0 votes
7th grade advanced, please help!!

7th grade advanced, please help!!-example-1
User Sambecker
by
8.0k points

2 Answers

3 votes

Answer:Company B 12.72

Explanation:

35/2.75=12.72

32.50/2.5=13

You divide them so you get the price per one pound.

Hope this helps!!!!

User Oscar Zarrus
by
8.4k points
0 votes

Answer:

Company B offers the lowest price per pound of 12.72

Explanation:

Unit Price

Given a product that costs X dollars and has Y pounds, the unit price is given by X/Y dollars per pound.

Elle is comparing prices to purchase candy online. Company A offers 2 1/2 pounds of chocolate for $32.50 and Company B offers 2 3/4 pounds of chocolate for $35.00.

The offer of Company A is for 2 1/2 pounds = 2.5 pounds

The offer of Company B is for 2 3/4 pounds = 2.75 pounds

The unit price for Company A is $32,50/2.5 = $13/pound

The unit price for Company B is $35,00/2.75 = $12.72/pound

Company B offers the lowest price per pound of 12.72

User Pungggi
by
7.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories