Answer:
Company B offers the lowest price per pound of 12.72
Explanation:
Unit Price
Given a product that costs X dollars and has Y pounds, the unit price is given by X/Y dollars per pound.
Elle is comparing prices to purchase candy online. Company A offers 2 1/2 pounds of chocolate for $32.50 and Company B offers 2 3/4 pounds of chocolate for $35.00.
The offer of Company A is for 2 1/2 pounds = 2.5 pounds
The offer of Company B is for 2 3/4 pounds = 2.75 pounds
The unit price for Company A is $32,50/2.5 = $13/pound
The unit price for Company B is $35,00/2.75 = $12.72/pound
Company B offers the lowest price per pound of 12.72