219k views
0 votes
7th grade advanced, please help!!

7th grade advanced, please help!!-example-1
User Sambecker
by
4.9k points

2 Answers

3 votes

Answer:Company B 12.72

Explanation:

35/2.75=12.72

32.50/2.5=13

You divide them so you get the price per one pound.

Hope this helps!!!!

User Oscar Zarrus
by
4.7k points
0 votes

Answer:

Company B offers the lowest price per pound of 12.72

Explanation:

Unit Price

Given a product that costs X dollars and has Y pounds, the unit price is given by X/Y dollars per pound.

Elle is comparing prices to purchase candy online. Company A offers 2 1/2 pounds of chocolate for $32.50 and Company B offers 2 3/4 pounds of chocolate for $35.00.

The offer of Company A is for 2 1/2 pounds = 2.5 pounds

The offer of Company B is for 2 3/4 pounds = 2.75 pounds

The unit price for Company A is $32,50/2.5 = $13/pound

The unit price for Company B is $35,00/2.75 = $12.72/pound

Company B offers the lowest price per pound of 12.72

User Pungggi
by
4.7k points