15.7k views
1 vote
I purchased 3.4 pounds of apples for $7.29. What is the cost per pound? I need the answer fast.

User Redab
by
4.7k points

2 Answers

3 votes

Answer:

is 24.786

Explanation:

multiply the numbers and that's how you get your answer and I use my calculator so I know the answer is 24.786

User Geggleto
by
6.0k points
3 votes

Answer:

The answer is $2.14 per pound of apples.

Explanation:

7.29/3.4= roughly 2.14.

User Deralbert
by
5.5k points