15.7k views
1 vote
I purchased 3.4 pounds of apples for $7.29. What is the cost per pound? I need the answer fast.

User Redab
by
7.7k points

2 Answers

3 votes

Answer:

is 24.786

Explanation:

multiply the numbers and that's how you get your answer and I use my calculator so I know the answer is 24.786

User Geggleto
by
8.7k points
3 votes

Answer:

The answer is $2.14 per pound of apples.

Explanation:

7.29/3.4= roughly 2.14.

User Deralbert
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories