125k views
20 votes
A 4-cup bottle of water costs $3.28. What is the price per pint?

User Shaw
by
5.0k points

2 Answers

4 votes

Answer:

Explanation:

4 cups = 1 pint

$3.28/4 = .82 per pint

User Cabezas
by
5.5k points
8 votes
hey!

Given ,

Price of 4 cups = $3.28

Price of 1 cup = $3.28/4 = $0.82

User Kmangyo
by
5.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.