126k views
20 votes
A 4-cup bottle of water costs $3.28. What is the price per pint?

User Shaw
by
8.2k points

2 Answers

4 votes

Answer:

Explanation:

4 cups = 1 pint

$3.28/4 = .82 per pint

User Cabezas
by
8.3k points
8 votes
hey!

Given ,

Price of 4 cups = $3.28

Price of 1 cup = $3.28/4 = $0.82

User Kmangyo
by
7.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories