152k views
4 votes
21 lbs of potatoes cost $231. How much would 28 lbs cost?

User JHBonarius
by
4.4k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$308

Explanation:

$231/ 21lbs= $11 per pound

so, $11 x 28lbs = $308

User Thev
by
4.9k points
5 votes

Answer:

$308

Explanation:

First, you have to find out how much it costs per pound, so you would divide 231 by 21. each pound of potatoes costs $11. so 11 x 28 would make it $308.

User Dinesh Saravanan
by
4.5k points