Answer:
$308
Explanation:
$231/ 21lbs= $11 per pound
so, $11 x 28lbs = $308
First, you have to find out how much it costs per pound, so you would divide 231 by 21. each pound of potatoes costs $11. so 11 x 28 would make it $308.
5.3m questions
6.9m answers