108k views
5 votes
What is the unit rate for 5 pounds of lunch meat for $42.50?A. $5.31 per poundB. $6.50 per poundC. $7.25 per poundD. $8.50 per pound

2 Answers

1 vote

Answer:

D. $8.50 per pound

Explanation:

We are asked to find the unit rate. In other words, we want to find the price per pound. Let's divide the cost by the pounds.

unit rate= cost/pounds

It costs $42.50 for 5 pounds. Divide $42.50 by 5.

unit rate= $42.50/5 pounds

unit rate= $8.50 / pound

It costs $8.50 per pound and the correct answer is D.

User Emerald
by
6.0k points
2 votes

Hey there! I'm happy to help!

We want to find how much money the lunch meat costs for one pound. We see that it costs $42.50 for 5 pounds, so we simply divide by 5 to see how much it costs for 1 pound.

42.5/5=8.5

Therefore, the answer is D. $8.50 per pound.

Have a wonderful day! :D

User FAtBalloon
by
5.6k points