Answer:
D. $8.50 per pound
Explanation:
We are asked to find the unit rate. In other words, we want to find the price per pound. Let's divide the cost by the pounds.
unit rate= cost/pounds
It costs $42.50 for 5 pounds. Divide $42.50 by 5.
unit rate= $42.50/5 pounds
unit rate= $8.50 / pound
It costs $8.50 per pound and the correct answer is D.