14.2k views
4 votes
A 4-pack of greeting cards costs $7.40. What is the unit price?pls answer fast

User MimiEAM
by
8.0k points

2 Answers

2 votes

Answer:

1.85

Explanation:

First, divided the money ( $7.40 ) by the whole number ( 4 )

Then, you will receive your answer

User Eliel
by
8.6k points
4 votes

Answer:

The unit price of the problem is that one pack of greeting cards costs $1.85

Explanation:

In order to find the unit rate, you have to divide the price by the quantity of the product. So, we will divide 7.40 by 4 so we can see the price of one pack.

7.40 ÷ 4 = 1.85

So, one pack of greeting cards costs $1.85 which is also our unit price.

User Jcyrss
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.