Answer:
The unit price of the problem is that one pack of greeting cards costs $1.85
Explanation:
In order to find the unit rate, you have to divide the price by the quantity of the product. So, we will divide 7.40 by 4 so we can see the price of one pack.
7.40 รท 4 = 1.85
So, one pack of greeting cards costs $1.85 which is also our unit price.