14.2k views
4 votes
A 4-pack of greeting cards costs $7.40. What is the unit price?pls answer fast

User MimiEAM
by
4.5k points

2 Answers

2 votes

Answer:

1.85

Explanation:

First, divided the money ( $7.40 ) by the whole number ( 4 )

Then, you will receive your answer

User Eliel
by
5.5k points
4 votes

Answer:

The unit price of the problem is that one pack of greeting cards costs $1.85

Explanation:

In order to find the unit rate, you have to divide the price by the quantity of the product. So, we will divide 7.40 by 4 so we can see the price of one pack.

7.40 รท 4 = 1.85

So, one pack of greeting cards costs $1.85 which is also our unit price.

User Jcyrss
by
5.2k points