211k views
3 votes
Alec can buy bottles of water in packages of 6 for $12.12 or in packages of 4 for $9.72. How much money does he save by buying 48 bottles of water at the better price?

2 Answers

3 votes

Answer:

—————————————-

He saves $19.68

—————————————-

Hope this helps!!!!

—————————————-

Explanation:

—————————————-

6 bottles for $12.12

Find the unit rate:

12.12/6

=2.02

This tells us that using this price, each bottle costs $2.02

—————————————-

4 bottles for $9.72

Find the unit rate:

9.72/4

=2.43

This tells us that using this price, each bottle costs $2.43

—————————————-

The first deal is better because you are paying less for each bottle.

—————————————-

So now you know which “deal to use,”

—the first one— (6 bottles for $12.12)

Since each bottle costs $2.02 here, you can multiply:

48 x $2.02 = $96.96

—————————————-

In the second deal, where 4 bottles cost 9.72 bucks,

Each bottle is for $2.43

48 x $2.43 = $116.64

—————————————-

How much does he save by going with the first deal?

$116.64 - $96.96 = $19.68

User Gerunn
by
4.3k points
3 votes

48/6 = 8

He needs to buy 8 of the six pack size for a total of :

8 x 12.12 = $96.96

Or

48/ 4 = 12 Of the 4 packs for a total of

12 x 9.72 = $116.64

He would save

116.64 - 96.96 = $19.68 by buying 8 of the six packs.

User IConfused
by
5.4k points