Answer:
—————————————-
He saves $19.68
—————————————-
Hope this helps!!!!
—————————————-
Explanation:
—————————————-
6 bottles for $12.12
Find the unit rate:
12.12/6
=2.02
This tells us that using this price, each bottle costs $2.02
—————————————-
4 bottles for $9.72
Find the unit rate:
9.72/4
=2.43
This tells us that using this price, each bottle costs $2.43
—————————————-
The first deal is better because you are paying less for each bottle.
—————————————-
So now you know which “deal to use,”
—the first one— (6 bottles for $12.12)
Since each bottle costs $2.02 here, you can multiply:
48 x $2.02 = $96.96
—————————————-
In the second deal, where 4 bottles cost 9.72 bucks,
Each bottle is for $2.43
48 x $2.43 = $116.64
—————————————-
How much does he save by going with the first deal?
$116.64 - $96.96 = $19.68