menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Amr sells 6 pounds of turkey for $ 48.75. What is the unit price ?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Amr sells 6 pounds of turkey for $ 48.75. What is the unit price ?
asked
Sep 11, 2022
101k
views
3
votes
Amr sells 6 pounds of turkey for $ 48.75. What is the unit price ?
Mathematics
college
Tianyun Ling
asked
by
Tianyun Ling
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
Answer:
the unit price would be 8.125
Explanation:
Optimesh
answered
Sep 11, 2022
by
Optimesh
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
7
votes
If unit price means each pound then it’s 8.125
Peztherez
answered
Sep 17, 2022
by
Peztherez
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 4, 2024
63.0k
views
What is another name for water? 1. Death 2. Life 3. Amr 4. All
Jorayen
asked
Mar 4, 2024
by
Jorayen
8.0k
points
Arts
college
2
answers
0
votes
63.0k
views
asked
Jun 2, 2024
16.9k
views
The 3rd of the five are: 3) laam al-amr:
Slisnychyi
asked
Jun 2, 2024
by
Slisnychyi
9.0k
points
Medicine
college
1
answer
4
votes
16.9k
views
asked
Sep 24, 2024
70.8k
views
What are the two types of metabolic rates? 1) Basal metabolic rate (BMR) and Resting metabolic rate (RMR) 2) Basal metabolic rate (BMR) and Active metabolic rate (AMR) 3) Resting metabolic rate (RMR) and
Carlee
asked
Sep 24, 2024
by
Carlee
8.4k
points
Medicine
college
1
answer
5
votes
70.8k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org