menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Amr sells 6 pounds of turkey for $ 48.75. What is the unit price ?
asked
Sep 11, 2022
101k
views
3
votes
Amr sells 6 pounds of turkey for $ 48.75. What is the unit price ?
Mathematics
college
Tianyun Ling
asked
by
Tianyun Ling
5.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
Answer:
the unit price would be 8.125
Explanation:
Optimesh
answered
Sep 11, 2022
by
Optimesh
4.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
7
votes
If unit price means each pound then it’s 8.125
Peztherez
answered
Sep 17, 2022
by
Peztherez
4.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.1m
questions
6.7m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
What number is halfway between 0 and 18
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
I need to simplify this expression.
Need answer to math problem!!!
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org