101k views
3 votes
Amr sells 6 pounds of turkey for $ 48.75. What is the unit price ?​

2 Answers

5 votes

Answer:

the unit price would be 8.125

Explanation:

User Optimesh
by
4.9k points
7 votes
If unit price means each pound then it’s 8.125
User Peztherez
by
4.8k points