200k views
4 votes
A spinner has five sections, labeled A, B, C, D, and E. The spinner is spun 60 times, and the results are recorded in the table.

What is the experimental probability of the spinner’s landing on E? Round to the nearest percent, if necessary.

Outcome A B C D E
Number of trials 15 10 18 11 6


A.
10%

B.
14%

C.
18%

D.
20%.

2 Answers

4 votes
then it is the ratio of the number of times it landed on E to the total number of times

(6)/(60) = 10%

Answer is 10%

Hope to help
:D
User Deelux
by
6.9k points
6 votes

Answer:

Option A. 10%

Explanation:

Number of trials done with a spinner which has 5 sections labeled as A, B, C, D and E.

Since Trials done for the outcome of E is 6 therefore the probability of spinner landing at E will be

P = Outcome for E/ total number of trials done

P = 6/60 = 0.10

Or P = 10%

Therefore option A. 10% is the correct option.

User Wmz
by
7.1k points