Answer:
Option A. 10%
Explanation:
Number of trials done with a spinner which has 5 sections labeled as A, B, C, D and E.
Since Trials done for the outcome of E is 6 therefore the probability of spinner landing at E will be
P = Outcome for E/ total number of trials done
P = 6/60 = 0.10
Or P = 10%
Therefore option A. 10% is the correct option.