191k views
4 votes
A case of four items cost $5.52 at Costco what is the price of each item?

User Kolors
by
8.7k points

2 Answers

1 vote
The correct answer to this problem would be $1.38 per item

If four items cost $5.52, we can divide this price by 4 which is the number of items

5.52 divided by 4 = $1.38

I hope this helps! <3
User Tiago Lopo
by
8.1k points
5 votes
each item cost $1.38 i did 5.52 divided by 4 and got $1.38
User SHiRKiT
by
8.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories