menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A case of four items cost $5.52 at Costco what is the price of each item?
asked
Sep 15, 2018
191k
views
4
votes
A case of four items cost $5.52 at Costco what is the price of each item?
Mathematics
college
Kolors
asked
by
Kolors
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
The correct answer to this problem would be $1.38 per item
If four items cost $5.52, we can divide this price by 4 which is the number of items
5.52 divided by 4 = $1.38
I hope this helps! <3
Tiago Lopo
answered
Sep 17, 2018
by
Tiago Lopo
7.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
each item cost $1.38 i did 5.52 divided by 4 and got $1.38
SHiRKiT
answered
Sep 22, 2018
by
SHiRKiT
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.3m
questions
11.0m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org