179k views
3 votes
The unit rate of $4.50 for 3 dozen apples

2 Answers

2 votes
I believe it would be 4.50x12  which is 54 :)
User Maxim Gershkovich
by
8.3k points
3 votes
For 3 dozen, it is = 4.50

So, for 1 dozen = 4.50/3 = 1.50

So, unit rate would be $1.50

Hope this helps!☺
User Mony
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories