menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
The unit rate of $4.50 for 3 dozen apples
asked
Jan 6, 2018
179k
views
3
votes
The unit rate of $4.50 for 3 dozen apples
Mathematics
middle-school
Patrick Evans
asked
by
Patrick Evans
6.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
I believe it would be 4.50x12 which is 54 :)
Maxim Gershkovich
answered
Jan 8, 2018
by
Maxim Gershkovich
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
For 3 dozen, it is = 4.50
So, for 1 dozen = 4.50/3 = 1.50
So, unit rate would be $1.50
Hope this helps!☺
Mony
answered
Jan 10, 2018
by
Mony
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org