116k views
25 votes
Paper towels come in different size packs. One pack states you can get 6 rolls for $7.38. What is the unit rate for one roll of paper towels? Show your work.

PLS HELP ME IM STUCK

2 Answers

6 votes
$1.23, divide $7.38 by 6:)
User Eugene Gordin
by
4.3k points
6 votes
It’s $1.23 per roll. Just divide your total price by the amount of toilet paper rolls. Hope this helps!
User Paolo Bonzini
by
4.5k points