menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Paper towels come in different size packs. One pack states you can get 6 rolls for $7.38. What is the unit rate for one roll of paper towels? Show your work. PLS HELP ME IM STUCK
asked
Aug 11, 2022
116k
views
25
votes
Paper towels come in different size packs. One pack states you can get 6 rolls for $7.38. What is the unit rate for one roll of paper towels? Show your work.
PLS HELP ME IM STUCK
Mathematics
college
Kevan Ahlquist
asked
by
Kevan Ahlquist
4.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
6
votes
$1.23, divide $7.38 by 6:)
Eugene Gordin
answered
Aug 12, 2022
by
Eugene Gordin
4.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
It’s $1.23 per roll. Just divide your total price by the amount of toilet paper rolls. Hope this helps!
Paolo Bonzini
answered
Aug 15, 2022
by
Paolo Bonzini
4.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Other Questions
What is the value of x? (-4) - x = 5
1/7 + 3/14 equivalent fractions
185g in the ratio 2:3
(3x1,000,000)+(3x100,000)+(2x100) what is this number written in standard form?
The function h = -t2 + 95 models the path of a ball thrown by a boy where h represents height, in feet, and t represents the time, in seconds, that the ball is in the air. Assuming the boy lives at sea
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org