menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
What is the unit rate for $70 for 9 pizzas
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
What is the unit rate for $70 for 9 pizzas
asked
Jun 3, 2018
232k
views
5
votes
What is the unit rate for $70 for 9 pizzas
Mathematics
middle-school
Shawn Aukstak
asked
by
Shawn Aukstak
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
So you would divide 70 with 9 and 9 with 9. Then you get the answer which is 7.8/1= $7.80 for 1 pizza
Shambhala
answered
Jun 4, 2018
by
Shambhala
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
Unit rate would be price per 1 pizza. Divide 70 by 9
To find unit cost.
70/9= $7.78 each
Holmberd
answered
Jun 10, 2018
by
Holmberd
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org