232k views
5 votes
What is the unit rate for $70 for 9 pizzas

2 Answers

5 votes
So you would divide 70 with 9 and 9 with 9. Then you get the answer which is 7.8/1= $7.80 for 1 pizza
User Shambhala
by
6.4k points
2 votes
Unit rate would be price per 1 pizza. Divide 70 by 9
To find unit cost.

70/9= $7.78 each
User Holmberd
by
7.2k points