130k views
3 votes
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas. What is the price of 1 gallon of gas?

User Msiyer
by
8.1k points

2 Answers

1 vote
$36.89/8.6=$x/1. cross multiply

x=36.89/8.6=$4.3
User Victor Sand
by
8.2k points
6 votes
36.89 / 8.6 ≈ 4.29
Hope this helps!
User Jody Heavener
by
6.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories