menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas. What is the price of 1 gallon of gas?
asked
Jun 21, 2018
130k
views
3
votes
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas. What is the price of 1 gallon of gas?
Mathematics
middle-school
Msiyer
asked
by
Msiyer
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
$36.89/8.6=$x/1. cross multiply
x=36.89/8.6=$4.3
Victor Sand
answered
Jun 22, 2018
by
Victor Sand
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
36.89 / 8.6 ≈ 4.29
Hope this helps!
Jody Heavener
answered
Jun 28, 2018
by
Jody Heavener
6.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org